CZ | EN | DE

NAPSALO SE...

"Plzeň má čtyři řeky a jednu kostelní věž, co převyšuje kopce, nejvyšší v Čechách. Ale co kdyby měla dvě věže, tak jak kdysi měla mít," myslí si majitel CrossCafe Jan Janák.

Kde se vzala myšlenka postavit druhou věž? Podle Janáka o druhé věži hovoří legenda. "Podle legendy, kterou nám v dětství vyprávěla paní učitelka, měly původně být na katedrále dvě věže. Když se ten kostel tehdy stavěl, největší finanční dar daly dvě sestry. Když ale jedna z nich zemřela, stavba druhé věže byla zastavena," vysvětluje Janák s tím, že půdorys katedrály nasvědčuje tomu, že dvě věže tam být zkrátka měly.
Zdroj: www.qap.cz, 12. 4. 2012Že by se druhá věž mohla skutečně začít stavět, je sice krajně nejisté, ale skutečností je, že nápad budí emoce. Odpůrci vykřikují hyenismus, škodlivý nesmyl, mrhání časem. Od příznivců naopak zaznívají slova jako odvaha, svěží vítr a svoboda myšlení.

„Je to splnění dětského snu. Ta druhá věž na kostele prostě chybí, to je zřejmé. My se vyhlášením soutěže připojujeme k myšlence evropského města kultury 2015,“ vysvětlil pohnutky k vyhlášení soutěže její iniciátor Jan Janák, známý v Plzni jako podnikatel v gastronomii a majitel kavárenského řetězce CrossCafe.
Zdroj: Plzeňský deník, 12. 4. 2012, autor: Kateřina Kvasničková
 


Věž mohou navrhovat architekti čeští i světoví, neboť idea visí na archiwebu, po němž lidi z branže denně surfují. Ale nejen oni, s věží si můžete hrát i vy, milí čtenáři, dokonce i vaše děti. „Soutěž je otevřena pro každého, pro pětileté holčičky i sedmdesátileté babičky," prohlašuje Boudník. (K rozvíjení takové fantazie je jako stvořený. Vystudoval v New Yorku výškové stavby, napsal bestseller Věže a působí v kreativním týmu Plzeň 2015, který má jeho - a moje - kdysi tak šedé rodné město přetvořit v perlu evropské kultury.) Vítěze vyhlásí odborná porota, v níž přijali členství architekti Eva Jiřičná, David Vávra, Ondřej Císler a Jiří Boudník, za Národní památkový ústav David Růžička a za vyhlašovatele Jan Janák. Volba nejlepšího návrhu samozřejmě neznamená, že se bude horempádem stavět, neznamená ani, že se bude vůbec někdy stavět. Zatím je to hra.

O symbolickém charakteru soutěže vypovídá fakt, že vítěz obdrží částku 52 015 Kč, slovy padesát dva tisíc patnáct korun. Jak vidno, suma rezonuje s projektem Plzeň 2015 a jeho logem Otevři Plzeň.
Zdroj: Instinkt, 12. 4. 2012, autor: Tomáš Čechtický
 


Podle Boudníka nemá soutěž omezení v tom, zda má být návrh věže v historizujícím či moderním duchu, nedefinuje rozměry ani materiály. Věž dokonce nemusí být ani fyzicky hmatatelná. "Jak říká architekt David Vávra, proč by druhá věž nemohla být třeba z kouře a světel," poznamenal Boudník.
Zdroj: www.stavbaweb.cz, 11. 4. 2012
 


Někteří lidé spojení s projektem naznačují, že v samotnou stavbu nedoufají, ale chtějí zviditelnit město a rozvířit diskusi o jeho architektonickém vývoji. Jiní ale v budoucnu takovou možnost připouštějí.

Jiří Boudník, který je spolu se čtyřmi dalšími architekty v odborné porotě, jež má návrhy posuzovat, přiznává, že on sám možnost výstavby druhé věže považuje za minimální. Zároveň ale oceňuje na návrhu svobodu dělat věci jinak. „Taková soutěž bourá mantinely,“ vidí Boudník smysl akce. Už zaznamenal zájem o soutěž ze strany světových architektů. „Ozývají se mi například spolužáci z New Yorku,“ říká.
Zdroj: Mladá fronta DNES, 12. 4. 2012, autor: Barbora Němcová
 


David Vávra hře na druhou věž přikládá velkou důležitost a je nadšen, že jde o nápad kavárníkův. „To je jako v Paříži,“ říká, „konečně někdo takový.“ Míní, že porota bude ve skutečnosti bojovat o zásadní věc, totiž o existenci moderní architektury v Česku. A o to, že je třeba věřit v tvůrčí potenciál současných autorů.
Zdroj: Instinkt, 12. 4. 2012, autor: Tomáš Čechtický
 


18/2/2013
Začala výstava soutěžních návrhů druhé věže. Prohlédnout si je můžete v Měšťanské Besedě v Plzni do 29. 3. 2013. Vstupné je zdarma.

6/11/2012
Soutěž DVĚ VĚŽE již zná své vítěze! Výsledky byly vyhlášeny dne 6. 11. 2012 na tiskové konferenci.
-----------------

29/10/2012
Proběhlo hodnotící zasedání poroty soutěže DVĚ VĚŽĚ.